دستگاه بيوفيدبک
دستگاه بيوفيدبک
فوریه 16, 2023
سندروم پريفورميس
سندروم پريفورميس
مارس 14, 2023

تكارتراپی

تكارتراپی

تكارتراپی چيست؟

تكارتراپی يكي از روش هاي ايجاد گرماي عمقي در فيزيوتراپي است كه ايده ي اصلي آن توليد گرما داخل بافت است. اين گرما از طريق يك جريان متناوب از امواج راديو فركانسي (معمولا با فركانس ۴۴۸ كليلو هرتز) ايجاد شده و به وسيله ي دو الكترود بر روي پوست اعمال و موجب انتقال انرژي به بافت هاي مختلف بدن مي شود و بر اثر نحوه ي اعمال و كاربرد تاثيرات مختلفي را بر درمان اختلالات اسكلتي عضلاني به جاي مي گذارد .

مكانيسم اثرات تكارتراپی در بدن چگونه است؟

تكارتراپی با ايجاد گرماي عمقي در بافت قادر به سرعت بخشيدن در فرآيند هاي طبيعي بدن در ترميم سلول ها و آسيب هاست كه به كاهش درد و تسريع بهبودي كمك مي كند . اثرات گرمايي تكار بر مبناي اتساع عروق است كه سبب مي شود جريان خون در بافت هدف افزايش پيدا كند. اين افزايش خون باعث افزايش اكسيژن رساني  و مواد مغذي به بافت تحت درمان مي شود. نتيجه ي همه ي اين موارد بهبود درد ،آزاد شدن عضلات و اثرات ترميمي مي شود .

زمانيكه امواج راديوفركانسي به بدن وارد مي شود انرژي خود را از طريق ايجاد جريان الكترومغناطيسي منتقل مي كند اين جريان الكترومغناطيسي در طول بافت باعث حركت سريع تر يون هاي موجود در بافت مي شود و در نتيجه باعث افزايش فعاليت سيستم لنفاوي مي شود. فعاليت بيشتر سيستم لنفاوي اثرات مطلوبي مانند كاهش تورم ، تاثيرات ضد التهابي  و افزايش جذب سموم را به دنبال دارد.

عملكرد دستگاه تكار چگونه است؟

مداليته ي تكار داراي دو حالت مختلف درماني مي باشند كه عبارت اند از : الف) خازني          ب) مقاومتي

به طور معمول اين حالات به وسيله ي پروب ها يا همان الكترود هاي دستگاه اعمال مي شوند كه جنسشان از فولاد زد زنگ طبي است . اين دو حالت درماني بسته به مقاومت بافت تحت درمان باعث القاي پاسخ هاي مختلف بافتي مي شوند .

از نوع خازني كه در آن الكترود فعال به وسيله ي يك لايه ي عايق سراميكي پوشيده شده ، براي انتقال انرژي به لايه هاي سطحي بافت شامل چربي عضله غضروف و سيستم لنفاوي استفاده مي شود. از نوع مقاومتي كه در آن الكترود فعال عايق سراميكي ندارد ، براي انتقال مستقيم انرژي راديوفركانسي و در نتيجه توليد گرما در بافت هاي عمقي تر بدن شامل استخوان ، فاشيا ،كپسول مفصلي و تاندون ها مي شود.

 

مطلب پیشنهادی : لیزر درمانی و اثرات آن

 

اثرات فيزيولوژيك تكار بر بافت هاي مختلف بدن چيست؟

افزايش انعطاف پذيري كلاژن

كاهش درد با آزاد كردن اندورفين

كاهش اسپاسم

گشادي عروق موضعي

تسريع بازجذب توده هاي هموراژي

چه آسيب ها و مشكلاتي را با تكار ميتوان بهبود داد؟

تسكين درد و التهاب

جذب مايعات اضافي تجمع يافته در بدن

درد گردن و كمر

التهاب كپسول مفصلي و خشكي مفصل

بورسيت و آسيب هاي تاندوني

آسيب روتاتور كاف شانه

آسيب آرنج تنيس بازان

اسپاسم و گرفتگي عضلات

مدت زمان درماني براي تكارتراپی چقدر است ؟

يك جلسه تكارتراپي معمولا ۳۰ دقيقه زمان مي برد و با توجه به وضعيت بيمار و مشكل وي تعداد جلسات درمان مي تواند از ۵ تا ۱۰ متغير باشد.

در چه مواردي نمي توان از تكارتراپی استفاده كرد؟

در افراد داراي pacemakerهاي قلبي، زخم گوارش، بدخيمي ها و عفونت هاي شديد ، در ۶ ماه نخست بارداري  و روي زخم هاي باز استفاده از دستگاه تكارتراپي ممنوعيت دارد.

تفاوت تكارتراپي با ساير مداليته هاي گرمايي چيست؟

اين مداليته نسبت به هات پك كه يك مداليته ي گرما دهنده ي سطحي است جريان خون بيشتري را فراهم مي كند و باعث انعطاف پذيري نواحي عمقي تري از بافت مي شود. نسبت به اولتراسوند نواحي بيشتري از موضع درمان را تحت پوشش قرار مي دهد و برخلاف آن روي پريوست استخوان متمركز نمي شود و ايمن تر است. درمقايسه با دياترمي كه آن هم يك مداليته ي گرما دهنده ي عمقي است ايمن تر است چون از گرماي بيش از حد در حد فاصل پوست و الكترود جلوگيري مي كند.