فيزيوتراپي زانو
فيزيوتراپي زانو
مارس 25, 2023
فیزیوتراپی دست
فیزیوتراپی دست
آوریل 6, 2023

فیزیوتراپی لگن

فیزیوتراپی لگن

فیزیوتراپی کف لگن چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن (PFPT یا Pelvic floor physical therapy) یک تخصص در فیزیوتراپی است که بر عضلات کف لگن و شکم تمرکز دارد و به افراد مبتلا به بی اختیاری روده و مثانه ، یبوست ، تکرر ادرار ، درد لگن و یا شکم ، درد ناشی از فعالیت جنسی ، درد در دوران بارداری یا پس از انجام زایمان و یا مشکلات عضلات شکم برای درمان کمک می کند.

ماهیچه های کف لگن در قسمت پایین لگن قرار دارند و از مثانه ، روده ، واژن و رحم حمایت می کنند و بنابراین به روده ، مثانه ، عملکرد جنسی و ثبات لگن به طور کلی کمک می کنند. فیزیوتراپیست ها از کشش های مختلف ، تمرینات تقویتی ، تکنیک های دستی و نکات و ترفندهای سبک زندگی برای بهینه سازی عملکرد عضله های کف لگن و شکم استفاده می کنند.

فیزیوتراپی کف لگن با هدف افزایش طول، تقویت و سازماندهی دوباره عضلات و بافت ها در ناحیه لگن انجام می شود. PFPT را می توان در  اختلالاتی استفاده کرد که عضلات کف لگن ضعیف یا سفت هستند. در اختلالاتی که در مفصل های ساکرو ایلیاک ، کمر ، دنبالچه و یا مفصل ران رخ می دهد بافت های اطراف لگن ممکن است کم و بیش حساس و یا تحریک شوند و در نتیجه درد لگن ایجاد شود. در حالی که PFPT معمولاً برای بررسی کردن مشکلات ادراری و مشکلات روده در نظر گرفته می شود  همچنین می تواند به طور موثر برای تعدادی از اختلالات جنسی از جمله واژینیسموس، ولوودینیا و وستیبولودینیا استفاده شود.

چه چیزهای باعث اختلال عملکرد کف لگن می شود؟

در حالی که هیچ پاسخ قطعی در مورد علل اختلال عملکرد کف لگن وجود ندارد ، متخصصان معتقدند که این وضعیت ممکن است به یک یا چند مورد از موارد زیر مرتبط باشد:

 • فشار بر عضلات و بافت ها هنگام زایمان (به ویژه در هنگام زایمان طولانی)
 • زایمان طبیعی
 • سندرم مثانه دردناک
 • چاقی
 • آسیب های تروماتیک به ناحیه لگن (مانند تصادف رانندگی)
 • جراحی لگن
 • آسیب عصبی
 • سرفه های مزمن
 • یبوست مزمن
 • وزنه برداری یا ورزش با شدت زیاد (مانند دویدن)
 • استفاده بیش از حد از عضلات لگن (تکرر ادرار یا حرکات روده یا فشار مزمن)
 • پیری و یائسگی

 

مطلب پیشنهادی : فيزيوتراپي گردن

 

درمان های فیزیوتراپی در اختلالات کف لگن شامل چه مواردی است؟

درمان های دستی خارجی مانند:

✓ آزادسازی نقاط ماشه ای که یک درمان دستی برای تسکین درد مزمن است. نقاط ماشه ای نواحی حساسی در عضله یا بافت همبند هستند که هنگام فشار دادن دردناک هستند. نقاط ماشه ای ممکن است باعث درد در ناحیه لگن شوند. برای تسکین نقاط ماشه ای دردناک، فیزیوتراپیست فشار ملایم و محکمی را با دست یا با استفاده از ابزاری اعمال می کند.

✓موبیلیزیشن احشایی یک تکنیک آزادسازی دستی ملایم برای کمک به بازگرداندن حرکت طبیعی به اندام‌های داخلی مانند معده ، مثانه ، کبد ، مجرای ادرار ، پروستات و روده است تا درد را کاهش داده و عملکرد را بازیابی کند.

✓آزادسازی بافت همبند یا اسکار، بافت اسکار که همان بافت باقی مانده از زخم است را می شکند که ممکن است باعث سفتی ، حساسیت زدایی یا درد شود. این درمان علاوه بر آزادسازی آرام بافت، باعث کشش و شل شدن عضلات اطراف می شود.

✓ غلتاندن پوست یا Skin rolling شبیه آزادسازی نقطه ماشه ای است زیرا مناطق محدود یا دردناک بدن، چسبندگی های عضلانی و بافت اسکار را شناسایی می کند. درمانگر آن نواحی را ماساژ می دهد تا تنش عضلانی را کاهش دهد، درد را کاهش دهد و انعطاف پذیری را بهبود بخشد.

✓موبیلیزیشن مفصل باعث بهبود دامنه حرکتی مفصل که ممکن است کاهش یافته باشد می شود.

ابزارها، تمرین‌ها و تکنیک‌های درمانی مانند:

✓ بیوفیدبک معمولا برای آموزش مجدد عضلات کف لگن استفاده می شود. این روش بدون درد از حسگرهای ویژه ای برای نظارت بر عضلات کف لگن در حالی که سعی می کنید آنها را شل کنید یا فشار دهید، استفاده می کند. این حسگرها برای به دست آوردن حساسیت و کنترل بهتر بر عملکرد عضلات کف لگن، بازخوردی را به درمانگر ارائه می دهند.

✓تمرینات کف لگن که به آن تمرینات کگل نیز گفته می شود، باعث تقویت عضلات کف لگن در حین انقباض و شل شدن آنها می شود. کگل به ویژه در موارد بی اختیاری استرسی ادرار (نشت ادرار هنگام سرفه، خنده یا عطسه) مفید است. انجام منظم تمرینات کگل همچنین می تواند سلامت و لذت جنسی را با شل کردن عضلات واژن و بهبود گردش خون واژن  بهبود بخشد.

✓تکنیک های ریلکس کردن مانند مدیتیشن، یوگا، طب سوزنی، تنفس عمیق و تکنیک های دیگر به آرامش ذهن و بدن، کاهش درد و سایر علائم کمک می کند.