فیزیوتراپی آسیب منیسک زانو
فیزیوتراپی آسیب منیسک زانو
مارس 8, 2024
فیزیوتراپی تنیس البو
فیزیوتراپی تنیس البو
مارس 25, 2024

فیزیوتراپی آسیب منیسک بعد از جراحی

فیزیوتراپی یکی از راه‌های اساسی در بازسازی و بهبودی پس از جراحی آسیب منیسک است.

پس از عمل جراحی برای ترمیم یا حذف بخشی از منیسک، فیزیوتراپی باعث تسریع فرایند بهبودی، افزایش قدرت عضلات محیطی، بهبود محدودیت حرکتی و کاهش درد می‌شود.

برنامه‌های فیزیوتراپی معمولاً شامل تمرینات استرچینگ، تقویت عضلات محیطی مفصل، تمرینات تعادل و استقامت، استفاده از تکنیک‌های ماساژ و استفاده از اپاراتوس‌های تسهیل‌کننده می‌باشد.

همچنین، فیزیوتراپی‌گر می‌تواند به بیماران آموزش دهد که چگونه به درستی حرکت کنند و فعالیت‌های روزمره خود را بهبود بخشند.

اکثر پارگی های منیسک بدون مداخله بهبود نمی یابند.

اگر درمان محافظه کارانه به بیمار اجازه ندهد که فعالیت های مورد نظر، شغل خود یا یک ورزش را از سر بگیرد، درمان جراحی در نظر گرفته می شود.

درمان جراحی برای پارگی های علامت دار منیسک توصیه می شود زیرا پارگی های درمان نشده ممکن است بزرگ شوند و غضروف مفصلی را ساییده و منجر به آرتریت شود.

در ادامه‌ی مطلب، ما به طور دقیق‌تر به تمرکز بر تمرینات خاص، اصول راهنمایی در حین فیزیوتراپی و نکاتی برای حفظ پیشرفت بعد از جراحی می‌پردازیم.

 

برنامه توانبخشی فیزیوتراپی آسیب منیسک بعد از جراحی

اهداف برنامه فیزیوتراپی آسیب منیسک بعد از جراحی:

  • حداقل رساندن افیوژن
  • عادی سازی راه رفتن
  • عادی سازی ROM بدون درد
  • جلوگیری از آتروفی عضلانی
  • حفظ حس عمقی
  • حفظ آمادگی قلبی عروقی

هنگامی که ترمیم منیسک انجام می شود ، توانبخشی معمولاً فشرده تر است.

بسیاری از پروتکل های مختلف در ادبیات شرح داده شده است.

سه موضوع اصلی در توانبخشی ترمیم منیسک مورد توجه قرار می گیرد:

  • حرکت زانو
  • تحمل وزن
  • بازگشت به ورزش 

 

پروتکل های توانبخشی آسیب منیسک بعد از جراحی

اصول بیومکانیکی و نتایج معاینه فیزیکی را در نظر می گیرند.

عواملی مانند وسعت و محل ضایعه، میزان دژنراسیون غضروف مفصلی در سطوح تحمل کننده وزن، مدت زمان آسیب و ثبات مفصل بر سرعت و تهاجمی بودن برنامه توانبخشی تأثیر می گذارد.

هیچ مدت زمان از پیش تعیین شده ای برای هیچ مرحله ای از فیزیوتراپی آسیب منیسک بعد از جراحی در این بخش توضیح داده نشده است و بسته به پیشرفت و علائم بیمار ممکن است مراحل با هم تداخل داشته باشند.

پروتکل ها باید با وضعیت ، پیشرفت و اهداف هر بیمار تنظیم شوند.

 

توانبخشی به دنبال منیسککتومی در فاز اولیه

هنگامی که بیمار برای اولین بار ۴ تا ۷ روز پس از جراحی ترمیم آسیب منیسک زانو به فیزیوتراپی سرپایی مراجعه می کند، معمولاً می تواند وزن کامل یا به اندازه وزن قابل تحمل روی پای درگیر را تحمل کند.

در صورت نیاز برای کاهش درد یا تورم از روش هایی استفاده می شود، از جمله حمام متضاد گرم و سرد ، یخ به تنهایی، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)، تحریک الکتریکی گالوانیکی، و فونوفورز.

بیمار باید تمرینات انعطاف‌پذیری را برای عضلات اندام تحتانی از جمله عضلات همسترینگ، چهارسر ران، خم کننده‌های ران، ادکتورهای لگن و عضلات ساق پا انجام دهد.

در مرحله اولیه فیزیوتراپی آسیب منیسک بعد از جراحی، باید بر غلبه بر هرگونه محدودیت در ROM تأکید شود. برای افزایش ROM خم شدن غیرفعال، بیمار باید تمریناتی مانند اسلاید دیواری را انجام دهد.

از پای درگیر برای کنترل سرعت فرود و فشار دادن پای درگیر به سمت بالا استفاده می شود .

بیمار مجبور نیست از عضله چهار سر پای درگیر برای این تمرین استفاده کند، اما در صورت نداشتن درد می تواند از آن استفاده کند.

پس از اینکه بیمار به ۱۱۰ تا ۱۱۵ درجه خمیدگی رسید، ممکن است اسلایدهای پاشنه را به جای اسلایدهای دیواره به پشت قرار دهد تا ROM فلکشن را افزایش دهد.

تمرینات ایزومتریک برای عضله چهار سر ران به تقویت عضله چهار سر ران به ویژه بخش VMO کمک می کند.

ممکن است از تحریک الکتریکی عضلات برای کمک به بازآموزی عضلات VMO یا عضلات چهار سر ران با انقباض ضعیف استفاده شود. تمرینات terminal knee extension عضله چهار سر ران باعث تقویت عضله چهار سر ران می شود.

 

تمرینات اضافی برای تقویت عضلات اندام تحتانی

به عنوان مثال، همسترینگ، ابداکتور لگن، ادداکتور لگن و عضلات ساق پا در برنامه گنجانده شده است.

زمانی که بیمار بتواند زانو را تا حداقل ۸۰ تا ۹۰ درجه خم کند، می تواند تمرینات تقویت ایزوتونیک عضلات همسترینگ را آغاز کند. تقویت ابداکشن هیپ ممکن است زمانی شروع شود که انقباض و قدرت عضلات VMO کافی باشد.

اگر بیمار قبل از اینکه عضله چهار سر ران به اندازه کافی قوی شود، تمرینات ابداکشن لگن را شروع کند، این تمرینات ممکن است به  طبیعی شدن کشک  کمک کند.

عضله تانسور فشیا لاتا به صورت دیستال وارد نوار ایلیوتیبیال می شود و انقباض این عضله سفتی غلاف فاسیال را افزایش می دهد و به حالت طبیعی کشک کمک می کند.

بسته به توانایی تحمل وزن و سایر علائم، بیمار می تواند تمرینات بالا بردن انگشت پا را برای تقویت ساق پا آغاز کند.

قرار دادن مناسب پا مهم است، زیرا بر فشارهای وارده به زانو تأثیر می گذارد.

سوپینیشن پا باعث چرخش بیرونی تیبیا و نیروی واروس در مفصل زانو می شود و در نتیجه فشار در محفظه داخلی افزایش می یابد.

پرونیشن باعث چرخش داخلی تیبیا، نیروی والگوس در مفصل زانو و افزایش فشار کمپارتمان جانبی می شود.

هنگامی که بیمار ۱۱۵-۱۲۰ درجه خم شدن زانو را به دست آورد، دوچرخه سواری ثابت ممکن است در برنامه توانبخشی اجرا شود.

این تمرین در فیزیوتراپی آسیب منیسک بعد از جراحی، روانکاری مفاصل را افزایش می دهد که به بهبود ROM کمک می کند. تنش و مقاومت باید با توجه به وجود افیوژن یا شکایت بیمار از درد تنظیم شود.

اگر ROM بیمار کافی نباشد، دوچرخه سواری ممکن است باعث حرکت اجباری و افزایش فشار و تحریک زانو شود.

 

فاز میانی

برای شروع این مرحله از فیزیوتراپی آسیب منیسک بعد از جراحی بیمار باید ROM کامل داشته باشد.

روش ها همانطور که علائم نشان می دهد ادامه می یابد. تمرینات انعطاف پذیری و تقویتی ادامه می یابد و در صورت تحمل، مقاومت افزایش می یابد.

بیمار ممکن است به سمت تمرینات قدرتی و استقامتی ایزوکینتیک پیشرفت کند. بیمار همچنین ممکن است تمرینات زنجیره بسته را در این مرحله شروع کند.

اگر عضله چهار سر ران به اندازه کافی قوی باشد به عنوان مثال، اگر بیمار بتواند ۱۰ پوند را در طول تمرین عضله چهار سر ران ران بلند کند .

برنامه دویدن ممکن است آغاز شود. مرحله اول برنامه دویدن دویدن در محل روی ترامپولین است. مگر اینکه درد یا تورم رخ دهد، بیمار به تدریج به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه به دویدن می رود.

 

فاز پیشرفته

در مرحله پیشرفته فیزیوتراپی آسیب منیسک بعد از جراحی، بیمار همچنان به پیشرفت در تمرینات قدرتی ادامه می دهد و در عین حال شروع به بازگشت به فعالیت های ورزشی می کند.

دویدن در مسیر ممکن است زمانی شروع شود که بیمار بتواند به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه با سرعت ۷-۸ دقیقه در هر مایل بسته به سطح فعالیت قبلی بیمار روی تردمیل بدود.

هنگامی که مسافت پیست در پیست به ۲ تا ۳ مایل رسید، تمرینات چابکی و فعالیت های ورزشی خاص ممکن است انجام شود.