اگر به یک بچه در حال خواب نگاه کنید، مشاهده می‌کنید که شکم بچه با هر نفس بالا و پایین می‌رود. بچه ها به صورت ذاتی با دیافراگم( عضله گنبدی شکل زیر شش ها) تنفس می‌کنند.اگر بیماری مزمن ریه دارید،ممکن است به جای دیافراگم از عضلاتکمک تنفسی ( ترکیبی از عضلات سینه،شانه ها و گردن) استفاده کنید. استفاده از این عضلات به تلاش بیشتری نیاز دارد و تنگی نفس را بدتر می‌کند. شما باید یاد بگیرید دوباره با دیافراگم نفس بکشید. زیرا در اینصورت به جای چند عضله از یک عضله برای نفس کشیدن استفاده می‌کنید و در نتیجه کمتر انرژی مصرف می‌کنید.
1) در حالت نشسته یا درازکش طوری قرار بگیرید که احساس راحتی کنید( اوایل ممکن است این تکنیک در حال درازکش آسانتر باشد). به آرامی از بینی نفس بکشید. تا 2 بشمارید. وقتی که نفس می‌کشید، شکم شما باید بیرون بیاید.
2) با لب‌های غنچه ای شکل، نفستان را بیرون دهید. تا 4 بشمارید. وقتی که نفستان را بیرون می‌دهید باید احساس کنید که شکمتان داخل می‌رود.
تمرین

عضله دیافراگم را مانند هر عضله دیگری می توان تقویت کرد. فرد می خوابد و یک وزنه سبک را روی شکم می گذارد و چند دقیقه تنفس دیافراگماتیک انجام می دهد. ابتدا از وزنه های سبک تر شروع شده و سپس می توان به تدریج از وزنه های سنگین تر استفاده کرد.

آموزش ویدویی تنفس دیافراگمی:

توضیحات تکمیلی:

بيماريهاي مزمن ريوي، م شكلات و محدوديت هاي متعددي را براي شما به همراه مي آورند. تنگي نفس حين ا ستراحت و فعاليت، كاهش سطح فعاليت
و كاهش توانايي ورز شي و در نهايت افت كيفيت زندگي از جمله اين عوارض مي با شد. يك برنامه توانبخشي ريوي خوب مانند تمرینات تنفس دیافراگمی و انواع ورزشهای تنفسی هرچند نميتواند مستقيمأ باعث بهبودي بيماري شما گردد،  اما مي تواند اينگونه علائم و عوارض نا شي از بيماري را كاهش داده و سطح سلامت و كيفيت زندگي شما را ارتقاء بخشد.

در صورت ابتلا به بيماري ريوي، انجام كارهاي به ظاهر آسان، مثل بالارفتن از پله ها يا انجام برخي كارهاي روزمره سخت مي شود.
هدف از توانبخشي ريوي، كمك به تنفس آسانتر، بازگرداندن قدرت و در نتيجه افزايش كارآيي شماست.

بيماري مزمن ريوي چيست؟

بيماري مزمن ريوي يك مشكل پيشرونده است كه تنفس نرمال را مختل ميكند. مثل: آمفيزم، برونشيت مزمن، آسم، برونشكتازي و سيستيك فيبروزيس.
ممكن است به دليل بيماري مزمن ريوي، دچار تنگي نفس شده و يا از انجام فعاليتهاي خاص اجتناب كنيد (چون از نفس كشيدن ترس داريد.)

توانبخشي ريوي چيست؟

توانبخشي ريوي يك برنامه است كه به شما زندگي و تنفس بهتر را آموزش مي دهد. اين برنامه توسط يك تيم، شامل متخصصان پزشكي تهيه مي شود. توانبخشي ريوي معمولأ در يك محيط گروهي برگزار مي شود.

 

 

 

در مرکز فیزیوتراپی سبلان شرق ، بعنوان یکی از محهز ترین مراکز فیزیوتراپی  تنفسی و دارای کادری مجرب از متخصصین توانبخشی تنفسی  ، تمامی تکنیکهای تنفسی ریوی توسط اساتید بیمارستانهای ریوی تهران انجام میگیرد.

همچنین مرکز فیزیوتراپی سبلان شرق آمادگی دارد تا کارشناسان متخصص خود را جهت فیزیوتراپی در منزل بیماران ناتوان، به محل سکونت ایشان اعزام نماید.