فیزیوتراپی از راه دور
آوریل 1, 2020
مرکز فیزیوتراپی سبلان شرق در روزهای کرونا
ژوئن 19, 2020

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو امری ضروری است و به عنوان تکمیل کننده درمان است و نقش مهمی در کاهش عوارض پس از جراحی تعویض مفصل زانو دارد.

تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو یکی از جراحی های ارتوپدی رایج و موفق در سالیان اخیر است که در مورادی که مفصل زانو به دلایلی دچار تخریب شده باشد انجام می گیرد.

مفصل زانو یکی از مفاصل پرکاربرد و پرتحرک بدن است و به دلیل اینکه فشار ناشی از وزن نیز بر آن وارد می شود مستعد آسیب دیدگی و ایجاد درد در زانو است.

زانودرد نیز مشکل شایعی است که سبب اختلال در حرکت طبیعی فرد شده و مشکلات زیادی برای فرد ایحاد می کند.

آرتروز زانو یکی از مهم ترین دلایل بروز زانودرد بخصوص در افراد میانسال و سالمند است که در موارد پیشرفته که با تخریب کامل مفصل زانو همراه است نیازمند جراحی تعویض مفصل زانو است.

در این جراحی سطوح مفصلی تخریب شده با پروتز مصنوعی جایگزینی می شود تا عملکرد مفصل زانو به وضعیت طبیعی بازگردد.

جراحی تعویض مفصل زانو اغلب در افراد میانسال و سالمندی که زانوی آن ها دچار تخریب جدی شده انجام می گیرد و بندرت در افراد جوان انجام می گیرد.

آرتروز پیشرفته زانو یا شکستگی شدید که سبب تخریب کامل مفصل زانو شده اند پزشک را مجاب به انجام جراحی تعویض مفصل زانو می کند.

انجام فیزیوتراپی پس از این جراحی علاوه بر کمک به کاهش عوارض ناشی از بی تحرکی پس از جراحی به روند بازسازی و ترمیم بافت های آسیب دیده نیز کمک کرده و به فرد کمک می کند تا هرچه سریع تر با شرایط مفصل مصنوعی خود سازگار شود و بطور بهینه از آن استفاده کند.

تعویض مفصل زانو به عنوان آخرین گزینه درمانی در افرادی است که درد و مشکلات زانویشان با روش های غیر جراحی همچون استراحت و فیزیوتراپی بهبود نیافته است شناخته می شود.

لازم بذکر است که مفصل مصنوعی نیز مانند مفصل طبیعی فرد نیازمند مراقبت است و در صورتی که بیمار از انجام کارهایی که فشار زیادی به مفصل وارد می کنند اجتناب کند و از آن بخوبی محافظت کند حدود ۲۰ سال مانند مفصل طبیعی می توان از آن استفاده کرد.

اضافه وزن و فعالیت بیش از حد بخصوص فعالیت هایی که با دویدن و جهیدن همراهند ریسک آسیب دیدگی مفصل مصنوعی و لق شدن آن را افزایش داده و عمر این مفاصل را کوتاه می کنند.

فیزیوتراپی باید بسرعت و در روهای اولیه پس از جراحی شروع شود تا امکان بروز عوارضی همچون کاهش دامنه حرکتی در نتیجه خشکی مفصل زانو به حداقل برسد.

فیزیوتراپی با تقویت عضلات اطراف مفصل زانو در تسریع روند بهبودی و عملکرد بهتر مفصل زانو بسیار موثر است.

افرادی که به دلیل شرایط پس از جراحی دچار مشکلات حرکتی شده اند می تواند از خدمات فیزیوتراپی در منزل کلینیک فیزیوتراپی سبلان شرق بهره مند شوند.

اهداف جراحی تعویض مفصل زانو

 • کاهش و از بین بردن درد بیمار
 • بهبود دامنه حرکتی مفصل زانو
 • کمک به عملکرد طبیعی زانو
 • اصلاح دفورمیتی های ایجاد شده در زانو

دلایل انجام جراحی تعویض مفصل زانو

 • آرتروز زانو در موارد شدید و پیشرفته که با تخریب کامل سطوح مفصلی زانو همراه است.
 • پوکی استخوان شدید
 • تغییر شکل غیر طبیعی مفصل زانو
 • آسیب دیدگی شدید زانو (شکستگی و خرد شدن زانو در اثر حوادثی مانند تصادفات رانندگی و …)
 • عدم تسکین درد بیمار با روش های غیر جراحی
 • بد جوش خوردن یا جوش نخوردن شکستگی زانو

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتارپی در نارمک – فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل – فیزیوتراپی در خیابان گرگان – فیزیوتراپی در نظام آباد – متخصص فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل

2 دیدگاه ها

 1. ناشناس گفت:

  سلام
  لطفا بفرمایید اگه مادر من بخوان که هر دو زانوشونو عمل کنن، بعد از عمل اول به چه فاصله ای میشه زانوی دوم رو هم عمل کرد؟

  • کلینیک فیزیوتراپی سبلان شرق گفت:

   سلام
   بین هر عمل جراحی تعویض مفصل زانو حدودا شش ماه باید فاصله باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.