فیزیوتراپی در منزل
انواع بیماران فیزیوتراپی در منزل
مارس 30, 2019
ارتروز جوانان و درمان فیزیوتراپی
ارتروزجوانان و درمان فیزیوتراپی
آوریل 6, 2019

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

معرفی

اسکولیوز بیماری است که موجب انحراف ستون فقرات به طرفین می‌شود. زاویه انحنای ستون فقرات می‌تواند بزرگ یا کوچک باشد اما اگر زاویه ۱۰ درجه یا بزرگتر باشد، فرد مبتلا به اسکولیوز است.

در نگاه به فردی که اسکولیز دارد، به طور مستقیم چیزی نمی‌بینید اما متوجه انحراف ستون فقرات و کمر در حالت ایستاده یا نشسته می‌شوید. درواقع فردی که اسکولیوز دارد، شانه یا کمر وی به حالت ناخوشایندی انحراف پیدا می‌کند.

اسکولیوز در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی از افراد در سبب علل خاص و در بعضی با عوامل ناشناخته‌ای به وجود می‌آید. انحراف ستون فقرات را می‌توان هم نازیبا دانست و هم دردناک و سخت!

خطرات جدی این بیماری می‌تواند تمام افراد را مورد حمله قرار دهد. در این مقاله از دکترنیم به شما کمک می‌کنیم تا از گزند اسکولیوز در امان باشید.

علل اسکولیوز:

 

 

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز معمولا در سنین رشد رخ می‌دهد که بین ۱۰ تا ۱۵ سال است. همچنین در حدود ۸۰% موارد، اسکولیوز بدون علل شناخته شده ای به وجود می‌آید. از آنجایی که پزشکان دلیلی دقیق برای رخ دادن این بیماری معرفی نکرده‌اند، آن‌را “ایدیوپاتیک” می‌نامند. ایدیوپاتیک اصطلاحی پزشکی برای نامیدن بیماری هایی است که علل ناشناخته‌ای دارند.

اما با وجود ناشناخته بودن علل بیماری، برخی از انواع اسکولیوز، علت های روشنی دارند. به همین دلیل، پزشکان این بیماری را به سه نوع ساختاری، غیر ساختاری و مادرزادی تقسیم بندی کرده اند.

۱- اسکولیوز ساختاری:

در این نوع، انحراف ستون فقرات سخت و غیر قابل برگشت است. اغلب اسکولیوز، ساختاری بوده و به دلیل تغییرات دائمی در استخوان بندی و اسکلت بدن به وجود می‌آید.

۲- اسکولیوز غیر ساختاری:

در این نوع از بیماری، ستون فقرات به طور طبیعی کار می‌کنند اما انحنا وجود دارد. دلایل این موضوع می‌تواند موارد زیر باشد:

کوتاهی یک پا نسبت به دیگری
اسپاسم عضلانی
التهابات مانند: آپاندیس

وقتی که این مشکلات حل شوند، اسکولیوز معمولا از بین خواهد رفت!

۳- اسکولیوز مادرزادی:

در این نوع از بیماری که برای نوزادان اتفاق می‌افتد، مشکلات ستون فقرات، مشکلات کوچک در مهره ها و استخوان ها می‌تواند سبب اسکولیوز شود. در این حالت ممکن است؛ مهمره ها درست کار نکنند یا به درستی تقسیم بندی نشوند. پزشکان بعد از تولد آنرا شناسایی می‌کنند اما ممکن است تا نوجوانی، تشخیص داده نشود.

 

همچنین علل دیگری که در بروز بیماری اسکولیوز نقش دارند عبارتند از:

انواع تومور
فلج مغزی
عفونت ها
نقائص هنگام تولد
سابقه خانوادگی
دیستروفی عضلانی
شرایط ژنتیکی مانند: سندرم مارفان یا سندرم داون

همانطور که در بالا گفته شد، با توجه به ایدیوپاتیک بودن این بیماری، دلایل و علل فراوانی برای انحراف ستون فقرات وجود ندارد.

عوامل افزایش دهنده خطر اسکولیوز چسیت؟

در انحراف ستون فقرات، سن افراد یک عامل خطر است. معمولا بین ۹ تا ۱۵ سالگی که زمان رشد است بروز می‌کند. همچنین جنسیت نیز تاثیر دارد. تحقیقات نشان داده که زنان بیشتر از مردان در خطر انقباض ستون فقرات و انحراف آن هستند.

سابقه خانوادگی و ژنتیک نیز از عواملی است که خطر ابتلا به اسکولیوز را افزایش می‌دهد. اگرچه بسیاری از مبتلایان به این بیماری، از لحاظ سابقه خانوادگی، هیچ مشکلی نداشته اند اما می‌تواند یکی از علل باشد.

علائم اسکولیوز انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

 

از نامش پیداست! انحراف ستون فقرات. شایع‌ترین علامت این بیماری، منحرف شدن ستون فقرات به طرفین است. اغلب این تغییرات و انحرافات خفیف است و ممکن است توسط به دوست یا عضو خانواده تشخیص داده شود!

همچنین می‌تواند باعث شود یکی از شانه ها، بالاتر از شانه دیگر قرار گیرد. همچنین ممکن است انحنای آشکاری در یک طرف قفسه سینه دیده شود که از انحراف دنده ها و چرخش مهره ها به وجود می‌آید.

تمامی علائم اسکولیوز در زیر به صورت گزینه ای آمده است:

*انحراف ستون فقرات به طرفین
*انحراف قفسه سینه
*تنگی نفس
*درد قفسه سینه
*بالاتر بودن شانه نسبت به دیگری
*کوتاهی پا نسبت به دیگری
*درد پشت
*کمر درد
*گردن درد
*درد شکمی
*اسپاسم عضلانی

بسیاری از علائم ذکر شده در بالا، در موارد شدید‌تر به وجود می‌آید. اگر انحراف خفیف دارید، ممکن است بسیاری از این علائم را مشاهده نکنید. اما به هر علامتی توجه کنید و به پزشک خود اطلاع دهید.

چه زمان به پزشک یا فیزیوتراپیست  مراجعه کنیم؟

 

اگر هرگونه انحراف در ستون فقرات خود یا علائم بیماری را تشخیص دادید، به پزشک یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید. پزشک شما تست ها و آزمایش های مختلفی انجام خواهد داد. او از شما می‌پرسد: آیا سابقه انحراف ستون فقرات در خانواده‌تان وجود دارد یا خیر؟

معاینات فیزیکی نیز یکی از کارهایی است که انجام می‌دهد. پزشک شما به ستون فقرات، از جلو و عقب نگاه خواهد کرد. همچنین تقارن بدنتان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. درواقع با انجام این آزمایش می‌تواند مطمئن شود که آیا شانه ها در یک راستا قرار دارند؟

همچنین ، ممکن است دامنه حرکات، قدرت عضلانی و رفلکس ها را بررسی کند. بررسی ستون فقرات با تصویر برداری پزشکی به وسیله CT Scan یا MRI انجام خواهد شد. این آزمایشات می‌تواند برای تشخیص اعصاب فقرات نیز مورد استفاده قرار گیرد.

پیشگیری از اسکولیوز

 

آیا می‌توان از انحراف ستون فقرات پیشگیری کرد؟ خیر. همچنین شایعاتی درباره علل بروز اسکولیوز وجود دارد: بعضی‌ها میگویند سنگین بودن کوله پشتی بچه‌ها از علل بروز این بیماری است در حالی که، سبب درد شانه و کمر می‌شود و اصلاً به اسکولیوز ربطی ندارد.

همچنین چگونگی ایستادن و نشستن افراد، تأثیری بر اسکولیوز نخواهد گذاشت.

غربالگری کودکان در مدرسه، می‌تواند به تشخیص سریع انحراف ستون فقرات کمک کند. می‌توان با نگاه پردقت به علائم این بیماری، سریعاً آن را تشخیص داد و به درمان آن اقدام کرد.

 

 

 

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی سبلان شرق یکی از کلینیک های فیزیوتراپی مجهز در شرق تهران با ارزیابی دقیق شرایط شما مناسب ترین روش های فیزیوتراپی را برای بهبود مشکلات شما به کار می گیرند.

در صورتی که بیمار شما بدلیل مشکلات حرکتی توانایی خروج از منزل را نداشته باشد نیز ما خدمات فیزیوتراپی در منزل را به شما ارائه می دهیم.

آدرس کلینیک :

تهران ، سبلان شمالی ، بالا تر از ایستگاه مترو سبلان ، نبش کوچه بی غم ، ساختمان پزشکان سینا ، پلاک ۳۸۲
طبقه اول ، واحد ۲۰

تلفن تماس :

۰۲۱-۸۶۰۱۱۲۷۰

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در خیابان گرگان – فیزیوتراپی در نظام آباد – فیزیوتراپی در خیابان سبلان – متخصص فیزیوتراپی در شرق تهران – متخصص درمان دستی – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.